Schmidt Éva Archívum logó

Archívum

Feltételek törlése
SCHMIDT ÉVA ÉS A TÉRKÉPÉSZET

Schmidt Éva az obi-ugor népek kutatása révén legfőképpen a nyelvészet és a néprajz területén ért el jelentős eredményeket, azonban a munkásságához – és így a hagyatékához – további tudományterületek is szorosan kapcsolódnak. Széles körű érdeklődését és sokoldalúságát bizonyítja, hogy figyelme a térképészetre is kiterjedt: nemcsak hogy jól ismerte, de munkája során aktívan használta is a térképeket. Ez egyrészt a gyakorlati térképhasználatban nyilvánult meg, amikor a terepen mozogva tájékozódnia kellett, valamint a gyűjtő- és kutatómunkák megvalósításához földrajzi és topográfiai szempontból is fel kellett készülnie. Ugyanakkor bizonyos mértékig a kartográfia elméleti ismeretanyagában is elmélyült, hiszen ő maga is készített egyedi térképvázlatokat.

A hagyatékban kétféle típusú kartográfiai alkotással találkozhatunk Schmidt Éva keze nyomán. Egyrészt szerepelnek benne olyan vázlatok, amelyeket teljes egészében maga rajzolt meg; másrészt vannak olyan munkái, ahol már meglévő térképi alapokat vett át, amelyeket aztán kiegészített, és egyénileg kigondolt tematikával látott el.

Felvetődik a kérdés, hogy Schmidt Évát egyáltalán mi késztette arra, hogy térképvázlatokat rajzoljon. A munkásságát tanulmányozva két fő okot fedezhetünk fel: 1.) Schmidt Éva – akárcsak jeles elődei, mint például Reguly Antal, Munkácsi Bernát és Pápai Károly – törekedett arra, hogy az általa gyűjtött nagy mennyiségű nyelvészeti és néprajzi adatokat a földrajzi térben is elhelyezze, márpedig ennek leglátványosabb módja a térkép. 2.) A vele készített filmekből, interjúkból a nagyközönség számára is egyértelműen kiderül, hogy Schmidt Éva a gyűjtött anyagok dokumentálását igen nagy lelkiismeretességgel végezte, és a kezdetektől fogva gondolt arra, hogy ezeket az anyagokat később mások is fogják tanulmányozni, ezért az ismeretek átadását vizuálisan, térképvázlatok formájában is igyekezett elősegíteni. Művészi kézügyessége és kiváló absztrakciós képessége nagyban hozzájárultak a térképrajzolás eredményességéhez.

A hagyaték feltárásának és bemutatásának fontos részét képezi a Schmidt Éva által készített kartográfiai alkotások, illetve a tanulmányaihoz mellékelt térképek közzététele. Az eredeti kéziratos dokumentumok publikálása mellett a térképvázlatok alapján esetenként modern kartográfiai feldolgozások is készültek, amelyek azt a célt szolgálják, hogy a vázlatok tartalmi elemei színes kivitelben, a jelenkori olvasók számára könnyebben értelmezhető módon is megjelenjenek. Jelen gyűjtemény korántsem tekinthető véglegesnek: a további feldolgozás során előkerülő kéziratos kartográfiai ábrázolásokkal, valamint a nyomtatásban, publikációkban megjelent térképekkel folyamatosan bővül az anyag.